• شماره تماس :0218424700
  • info@tpco.ir
  • En
عنوان : پتروشیمی تبریز بزرگترین صنعت حامی محیط زیست در آذربایجان شرقی
کد خبر : ۲۰۴۳
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۰۳/۲۴ 
ساعت : ۱۶:۱۳:۵۳

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

پتروشیمی تبریز بزرگترین صنعت

حامی محیط زیست در آذربایجان شرقی

صنعت پتروشیمی به عنوان بزرگترین صادرکننده‌ی غیر نفتی، در حال حاضر یکی از مهمترین پایه‌های اقتصاد مقاومتی در کشور است. نقش بسیار بزرگ این صنعت در توسعه‌ی اقتصادی و اشتغال کشور ، به ویژه در صنایع پایین دستی غیر قابل انکار است . اما در کنار این امر همواره جلوگیری از تخریب محیط زیست توسط صنایع دغدغه اصلی دوستداران محیط زیست بوده  که بدین منظور توجه ویژه به مقوله های زیست محیطی و حفاظت از آن جز اولویت ها و سیاست های مسئولان کشور  به شمار می رود. در شرایطی که دنیا به مساله اقتصاد سبز و فناوری های پاک توجه می کند، توجه به ملاحظات زیست محیطی در کشور مان نیز بسیار اهمیت دارد .

پتروشیمی تبریز بعنوان نگین صنایع خطه شمالغرب کشور و بزرگترین شرکت این منطقه از نظر حجم کسب و کار نیز در امر رعایت مقوله های زیست محیطی همواره پیشرو بوده است.

از امتیازات بارز مجتمع پتروشیمی تبریز  میتوان به اختصاص یکصد هکتار آن به فضای سبز و جنگلکاری اشاره کرد.

بکارگیری دانش روز جهت حذف آلودگی های صنعتی، کنترل و پایش پساب های مجتمع، ممیزی و کنترل پیوسته واحدهای عملیاتی، تداوم اجرای مدیریت پسماند و تفکیک زباله، بخشی از برنامه های زیست محیطی پتروشیمی تبریز است .

به مناسبت هفته محیط زیست، و اطلاع از فعالیت های زیست محیطی شرکت پتروشیمی تبریز پای صحبت های مدیر عامل این شرکت ،مهندس سید جواد سلیمانی نشسته ایم.

مدیر عامل پتروشیمی تبریز با اعلام اینکه مجتمع پتروشیمی تبریز در زمینی به وسعت 391 هکتار،  در جنوب غرب شهر تبریز قرار دارد اظهار داشت:این مجتمع در مجاور پالایشگاه احداث و فاز اول آن در دی ماه 1375 راه اندازی شده است. مهندس سید جواد سلیمانی گفت: هرچند در زمان طراحی و ساخت واحد های این مجتمع  آخرین استانداردهای زیست محیطی بکار گرفته شده  لیکن با عنایت به اینکه همواره این استانداردها و الزامات بر اساس نیاز روز سختگیرانه تر  می شود ، این شرکت نیز ضمن تلاش در راستای رعایت جدیدترین الزامات، همواره در صدد انطباق با آخرین استانداردهای زیست محیطی بوده  است  بطوریکه در زمان تحریم ها نیز تلاشهای  مضاعفی برای این انطباق بعمل آورده است.

سلیمانی تصریح کرد : در پتروشیمی تبریز  بخش مستقلی با عنوان HSE   تشکیل شده که یکی از وظایف این بخش  رصد و پایش استاندارد های زیست محیطی می باشد که با بهره گیری از تکنولوژی روز اقدامات لازم را پایش و برنامه ریزی  می کند .

وی افزود: در حقیقت سيستم مديريت  HSE  يك ابزار مديريتي بسیار قوی براي كنترل و بهبود عملكرد بهداشت، ايمني و  محيط زيست در  شرکت ها  می باشد که با ايجاد بستر فرهنگي و نگرشي نو در راستاي توسعة پايدار و با استفاده از سيستم آموزش كارآمد،  مميزيهاي دوره اي، ارزيابي و بهبود مستمر، موجب به حداقل رساندن اثرات نامطلوب صنعت بر محيط زیست میشود.

مدیر عامل پتروشیمی تبریز گفت: همچنین افزايش اثرات مطلوب آن از طريق تأمين ايمني  كاركنان و همكاران سازمان، تجهيزات و تأسيسات و به صفر رساندن حوادث و آسيب هاي ناشي از كار از طريق كنترل يا حذف شرايط نا ايمن و ارتقاء سطح سلامت افراد از طريق اعمال راهكارهاي كنترلي مديريتي ، مهندسي و اجرايي در كلية سطوح سازمان و همچنين صيانت از محيط زيست به عنوان سرماية بشريت را در بر می گیرد.

مهندس سلیمانی مدیر عامل پتروشیمی تبریز اقدامات ، پروژه ها ، فعالیت ها ی این شرکت را که نشانگر تعهد مدیریت پتروشیمی تبریز به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار می باشد را بدین شرح بیان کرد:

1-ایجاد بیش از 100 هکتار فضای سبز در داخل مجتمع  

2-نصب سیستم پایش آنلاین جهت کنترل هوای محیطی توسط دستگاه SANOA   در خروجی واحد تصفیه پساب

دستاورد : این پروژه  موجب پایش و کنترل مستمر  آلاینده های هوا و پساب خروجی واحد تصفیه پساب  و انتقال این اطلاعات بصورت آنلاین به اداره کل حفاظت محیط زیست استان می شود .

3- طراحی، ساخت و راه اندازی سیستم صنعتی تصفیه و حذف VOC از پساب ورودی به واحد بازیافت به روش پلاسما ، این پروژه پس از طی مراحل موفقیت آمیز پژوهشی و انجام آزمایش های لازم در اشل نیمه صنعتی، در   حال توسعه در مقیاس صنعتی می باشد. در این طرح برای ظرفیت 150 متر مکعب در ساعت پساب ورودی واحد تصفیه خانه، 8 راکتور پلاسما در نظر گرفته شده است.  فاز یک این پروژه راه اندازی شده و قرارداد با دانشگاه تبریز برای فاز دوم در دست اقدام  است.

دستاورد:   حذف  ترکیبات آلاینده هوا و بوی آزار دهنده  از  ورودی واحد تصفیه پساب مجتمع 

4- خرید،نصب و راه اندازی سیستم پایش آنلاین Total VOC برای منطقه روستای کوجووار

 دستاورد: به کمک این آنالایرز بصورت On-Line   میزان VOC موجود در منطقه تحت پایش و اندازه گیری قرار می گیرد و اطلاعات آن به اداره کل محیط زیست استان ارسال می شود.

 

5- پوشش گذاری  و نصب سیستم اسپری آب بر روی حوضچه ورودی واحد تصفیه پساب

دستاورد: کاهش انتشار گازهای آلی فرار (VOC ) از حوضچه ورودی واحد تصفیه پساب

6- پروژه ارسال جریانPurge Gas  خطB  به واحد الفین جهت بازیابی هیدروکربنها

دستاورد: جلوگیری از ارسال 2000 تن در سال  هیدرو کربن به مشعل و کاهش آلودگی گازهای حاصل از احتراق آن به اتمسفر

7-کنترل هوای اضافی در بویلر کمکی

 دستاورد : کاهش تلفات حرارتی  و جلوگیری از انتشار حدود 2800 تن CO2 در سال

8- كاهش دماي گازهاي خروجي از دودكش بويلر كمكي

دستاورد : جلو گیری از انتشار  حدود 5000 تن CO2 در سال

9- استفاده مجدد از گاز های خروجی از Oil Trap های کمپرسور ها

دستاورد : جلوگیری از ارسال 400 تن  هیدرو کربن در سال به مشعل و کاهش آلودگی گازهای حاصل از احتراق آن به اتمسفر

10- تغییر مسیر Off Gas خط A از مشعل به واحد الفین:

دستاورد: جلوگیری از ارسال 1200 تن هیدرو کربن در سال به مشعل و کاهش آلودگی گازهای حاصل از احتراق آن به اتمسفر

11- پروژه استقرار سیستم حفاظت کاتدی

دستاورد: پیشگیری از خوردگی و نشتی   لوله های OSW (لوله های فاضلاب)  و  جلوگیری از ورود آبهای آلوده به سفره های زیرزمینی 

12- اصلاح وترمیم  دو حوضچه تبخیر  با نصب لایه های ژئوتکستایل و ژئو ممبران

دستاورد : جلو گیری از نفوذ آبهای آلوده به آبهای زیر زمینی 

13- استفاده از SLOPS  خروجی واحد بوتادین به عنوان خوراک واحد الفین

دستاورد: جلوگیری از اتلاف و سوزاندن 400 تن هیدرو کربن در مشعل و کاهش آلودگی گازهای حاصل از احتراق آن به اتمسفر

مهندس سلیمانی تصریح کرد: این طرح ها در مجموع بالغ بر 55 میلیارد ریال برای پتروشیمی تبریز هزینه در بر داشته است.   وی همچنین با بیان  فعالیت های مرتبط با مسئولیت های اجتماعی شرکت پتروشیمی تبریز در استان گفت: ایجاد فضای سبز حدود چهار و نیم هکتار در بیرون از مجتمع و سطح شهر تبریز از جمله در منطقه عون بن علی، احداث مدرسه پسرانه شهید تندگویان در روستای کوجووار ، هوشمند سازی 3 کلاس درس  در مدرسه قیام روستای کوجووار ، آسفالت جاده دسترسی روستای کوجووار  به  تبریز  از طریق جاده اختصاصی پتروشیمی ، مشارکت در احداث مدرسه در منطقه زلزله زده ورزقان ، اهدای چندین  کانکس  به هموطنان  زلزله زده  ورزقان بخشی از این اقدامات در سال های اخیر می باشد.

مدیر عامل پتروشیمی تبریز همچنین به افتخارات زیست محیطی کسب شده توسط شرکت پتروشیمی تبریز اشاره کرد و افزود:کسب  عنوان صنعت سبز در سال 1379 از طرف سازمان حفاظت محیط زیست ، کسب  عنوان صنعت برگزیده سبز در سال 1379 از طرف سازمان حفاظت محیط زیست ،کسب  عنوان واحد صنعتی برگزیده سبز در سال 1386 از طرف کمیته انتخاب صنایع و خدمات سبز ، دريافت لوح تقدير از سازمان حفاظت محيط زيست استان و برگزيده شدن شركت پتروشيمي تبريز بعنوان صنعت پاك در سال 1388 ،کسب  عنوان صنعت حامی محیط زیست در اولین دوره جشنواره ارس در سال 1389 ، اخذ تأییدیه عدم آلایندگی از سازمان حفاظت محیط زیست استان در سالهای 89، 90، 91، 92 و 93 و کسب  عنوان صنعت سبز در سال 1393 از طرف سازمان حفاظت محیط زیست از افتخارات مستمر زیست محیطی این مجتمع در کلانشهر تبریز است.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0